TELEFON : +90 (212) 210 59 22
 
CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Nedir?

Ekleyen: Erol Dursun Okunma Sayısı: 1425

CCTV kısaca kapalı devre TV yayın sistemidir.Ingilizce close circuit TV'nin kısaltılmasıdır. Arel Güvenlik kameralarının DVR yani kayıt cihazına bağlanması ile oluşturulan sistemdir. Kulanılan kayıt cihazı bilgisayarlara takılan USB veya PCI bağlantılı olabileceği gibi, içinde kendi embeeded işletim sistemi bulunan istemler de olabilir.

CCTV kamera-sistemleri.html 1950'lere dayanır fakat 1970'lerde gelişerek en üst doruk noktasına ulaşmıştır. o zamanlarda kayıt işlemi şimdilerdeki gibi dijitale çevrilip, yapılmıyordu çoklayıcı denilen alet kullanılır. bu aletler ile de VCR tarzı bir kayıt cihazına kayıt yapılırdı.

O zamanlardan bu zamanlara en büyük değişiklik, analog kayıttan dijitale geçilmesidir. Şimdi çoklayıcı ve VCR'nin yaptığı işi DVR denilen cihaz dijital olarak yapmakatadır. MPEG4, MJPEG veya daha iyi sıkıştırma ve görüntü kalitesi sunan H.264 formatlarına çevrilmektedir. böylece başta bilgisayar olamak üzere dijital olan bütün cihazlarla kaydedilen görüntü tekrar izlenebilmektedir.

Daha gelişerek yeni nesil DVR kayıt cihazları RJ45 internet bağlantısı ve TCP-IP, UDP gibi internet protokollerini kullanarak internet üzerinden, kaydettiği veya anlık görüntüyü aktarabilmektedir. Böylece kullanıcı dünyanın öteki ucunda dahi olsa kamera görüntülerini görebilmektedir. Hatta mobil cihazlarla dahi görüntü alınabilmektedir.

Yorum yaz