"Parmak izi sistemi nedir? Nasıl çalışır? Nerelerde kullanılır?

Güvenlik, tüm kurum ve kuruluşların en temel ihtiyacıdır. Güvenliği sağlamak ise kurum ve kuruluşların öncelikli görevlerinden biridir. Güvenliği sağlamak için birçok yönteme başvurmaktayız. Parmak izi sistemleri ise bu yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun sebebi ise hem maliyet açısından hem de kullanım kolaylığı açısından parmak izi sistemlerien verimlisidir."

"Parmak izi sistemi nedir? 

Parmaklarımızın üzerinde bulunan derinin üstündeki kabarcıkların şekli her insanda farklıdır. Bu sistemler bu farklılığı kullanarak güvenlik yöntemi geliştirir. Parmak izi sistemi, kişinin kimliğini oluşturan ve kimliğe göre giriş çıkış izni veren sistemdir."

"Parmak izi tanıma işlemi 1 sn gibi çok kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Bu sistemler güvenliği en yüksek seviyede tutarlar. Parmak izi ile giriş veya çıkış sağlayan kişinin bilgileri kayıt altında tutulur ve kullanılan yazılım sayesin de bilgisayara kayıt edilir. Parmak izi sistemlerinin en önemli avantajı ise kullanımının kolay olmasıdır. Yanınız da herhangi bir kart taşımanıza veya giriş çıkış yaparken imza atma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur."

"Parmak izi tanıma sistemi nasıl çalışır? 

İnsanların parmaklarının uç bölgesi biyolojik olarak benzersiz bir şekilde yaratılmıştır. Biyolojik olarak benzersiz olduğu için hiçbir insanın parmak izi başka birininkine benzememektedir. Bu da bize benzersiz bir şifreleme yöntemi sunmaktadır. Parmak uçlarındaki kabarcıklar biyometrik bir haritaya benzer. Parmak izi okuma cihazlarıise parmak uçlarında bulunan bu girinti ve çııntıların arasındaki mesafeleri ve parmak izimizde bulunan noktaların birbirine olan konumlarını dikkate alarak benzersiz bir şifreleme algoritması oluşturur. Parmak izi okuma cihazı, parmak izi okutulduğunda kendisine kayıt edilen diğer parmak izi kayıtlarına bakar ve eşleştirme işlemini gerçekleştirir."

"Parmak izi sistemleri çeşitleri

Parmak izi  sistemleri 3 çeşittir. Bunlar:

Optik parmak izi okuma

Ultrasonik parmak izi okuma

Kapasitif parmak izi okuma

Optik parmak izi okuma" 

"Optik parmak izi okuma, parmak izinin sayısal görüntüsünün  ışık yardımıyla çekillip kayıt edilmesi işlemidir. Bu işlemde cam kaplı ekranın içerisinde sensör bulunur ve ışığın içeri yansıması ile parmak izinin sayısal görüntüsü kayıt altına alınır."

"Ultrasonik parmak izi okuma"

"Ultrasonik parmak izi okuma sistemi, optik sensörlerden farklı olarak yüzeysel değil de ses dalgalarıyla parmak izinin epidermal haritasını çıkararak kayıt eder. Bu sayede parmak izi ucunun kirli olması durumunda bile bu sistemler çalışabilmektedir."

"Kapasitif parmak izi okuma

"Kapasitif parmak izi okuma, bu cihazların içerisinde iki sıra sensör bulunmaktadır. Okuma işleminin gerçekleştiği sırada, dermal bölüm iletken epidermal bölüm ise yalıtkan gibi davranmaktadır. Dokunma sırasında oluşan kapasite değerine göre parmak izinin sayısal görüntüsü elde edilir."

"Parmak izi sistemlerinin ne gibi avantajları bulunur?"

"Parmak izi sistemlerinde kart taşıma, giriş çıkışlarda imza atma gibi zorunluluklar bulunmamaktadır."

"Parmak izi sistemlerinde kart çıkartılması gibi ekstra maliyetli bir durum söz konusu değildir."

"Parmak izi sistemleri kişiye özel olduğu için, birinin kartını başkasının kullanması durumu gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır."

"Geçişler diğer sistemlere göre daha hızlıdır."

"Parmak izi sistemlerinin kullanıldığı alanlar?

Personel giriş çıkış kontrolünde,

Polis ve emniyet sistemlerinde,

Turnike sistemlerinde,

Bankalarda ve ATM’lerde,

Kamu kurum ve kuruluşlarında,

Eğitim kurumlarında"

Kaynak : https://www.moonwell.com.tr/parmak-izi-sistemi-nedir-nasil-calisir-nerelerde-kullanilir/